Marosvásárhelyen augusztus 10. és 15. között zajlik majd a Harmonia Cordis Egyesület által immár 16. alkalommal megszervezett zenei rendezvény, melyre magyarországi és romániai művészek mellett érkeznek majd zenészek többek között Franciaországból, Olaszországból, Oroszországból, Horvátországból és Törökországból is. Ebben a cikkünkben a fesztivál vásárhelyi programját és fellépőit ismertetjük, de érdemes lesz a továbbiakban is követni az oldalunkat, ugyanis hamarosan jelentkezünk az udvarhelyi tudnivalókkal is.
Augusztus 10. – Első nap
A gitárfesztiválnak Marosvásárhelyen a vár ad majd otthont, a koncertek pedig minden este 19 órakor kezdődnek majd. A rendezvény nyitónapján Babtan-Varga Flórián, Gabriel Guillén, Jérémy Jove, valamint Yamandu Costa áll majd a közönség elé.
Babtan-Varga Flórián (RO): Babțan-Varga Flórián 13 évesen kezdett el gitározni a “Sigismund Toduță” Zenei Főgimnáziumban, Laura Platon, Bíro Lajos és George Muntean tanárok diákjaként. Az évek során részt vett Judicael Perroy, Gabriel Bianco, Costas Cotsiolis, Anton Baranov, Rovshan Mamedkuliev, Giampaolo Bandini, Csáki András, Florian Larousse, Alexis Muzurakis, Susana Prieto és sok más nemzetközileg elismert gitárművész mesterkurzusán, több gitárfesztiválon és versenyen. Nemrég szerzett díjai közé sorolható a Transilvania International Guitar Festival kamarazene csoportjának első helyezése, az Intono vonósnégyessel közreműködve. Flórián Kolozsvár zenei és művészeti életének aktív tagja, a Kolozsvári Nemzeti Román Operával, a Kolozsvári Magyar Operával és a kolozsvári Nemzeti Filharmóniával közreműködik, különböző projektekkel és formációkkal fellépve probálja gazdagítani az erdélyi kultúrát. Jelenleg a kolozsvári „Gheorghe Dima” Zeneakadémia előadóművészeti karának mesterképzésén folytatja tanulmányait Beke István Ferenc és Constantin Andrei tanárok irányitása alatt. Ezen kívül gitárt tanít az Instrumentor Egyesület keretén belül, koncerteket és gitárfesztiválokat szervez a Harmonia Cordis Egyesületen belül és folyamatosan koncertezik különböző felállásokban. Munkásságát a magyarországi Collegium Talentum 2019/2020 programja támogatja, illetve a Romániai Magyar Demokrata Szövetség és a Communitas Alapítvány, akik A 2020/2021-es év Alkotói Ösztöndíjával jutalmazták. Flórián egy Vasilis Sigletos mestergitáron játszik, AER hangosítórendszereket és Savarez húrokat használ.
Babțan-Varga Flórián
Gabriel Guillén (VE/AT) az egyik legrangosabb gitártanár Ausztriában. Venezuelában, Maracaz-ban született. Dél-Amerikában tanult híres tanároktól: Abel Carlevarótól, Leopoldo Igarzától, Jose Gregorio Guanchezztól és Alberto Espinazatól. 1987-ben elnyerte az Antonio Lauro és a Rotary nemzetközi gitárverseny első helyezetét. Világhírű művészektől, mint például: Abel Carlevarotól, Rafael Benatartól, Bartolomé Diaztól és Verhagen Frankatól tanult. 1988-ban Walter Würdinger és Konrad Ragossnig professzor mellett bővítette tudását. Guillén koncertezett már Európában, Dél-Amerikában, az USA-ban és Japánban is. Gabirel Guillén elnyerte az osztrák kormány "Merit Award" díját, a “The Kery" díjat, az „Artinger” díjat, az "Amigo de Venezuela" díjat, a “Honors” díjat és a “Caracas-Avila” díjat. Guillén Gabriel a Joseph Haydn Zeneakadémián, Eisenstadtban és a Richard Wagner Zeneakadémián, Bécsben adja tovább tudását. Több mint 34 országban tartott mesterkurzusokat és koncerteket. Több követője van az egyetemistak körében, ahol nagy szükség van rá. A RUST Nemzetkozi Gitárfesztival művészeti vezetője, melynek Ausztria ad helyet. Jelenleg együttműködik a Simon Bolivar zenekarral Venezuelában, melynek Alfredo Rugeles a karmestere.
Gabriel Guillén
Jérémy Jouve (FR): Jérémy Jouve egy olyan elismert előadó, aki maga mögött tudhat számos nemzetközi turnét, felvételeket és együttműködéseket a világ legnagyobb előadóival és zeneszerzőivel. Tanulmányait az Ecole Normale de Musique-ban és a párizsi Conservatoire National Superieur de Musique et de Danse-ban végezte, ahol Alberto Ponce és Roland Dyens nagymesterek tanítását követte. Fiatal csodagyerek, karrierje 10 éves korában kezdődött első olyan koncertjével, ahol zenekarral volt szólista, 13 évesen aranyérmével díjazta a helyi konzervatórium, 16 évesen indult első európai turnéjára és a rangos Amerikai Gitár Alapítvány (GFA) első díját 24 évesen nyerte el Mexikóban. 2003-ban a GFA-díj részeként öt hónapos észak-amerikai turnéra indult és kiadta első szólólemezét a Naxos Records-nál. Ezt követően 2008-ban és 2011-ben ugyanazzal a kiadóval két albumot adott ki, amelyek Joaquin Rodrigo zenéjét mutatják be. A 2015-ben megjelent “Cavalcade” című album, illetve Jérémy Jouve találkozása a francia zeneszerzővel, Mathias Duplessy-vel, utat nyitott az előadóművésznek, hogy együttműködhessen olyan elismert zeneszerzőkkel, mint Thierry Escaich, Karol Beffa, Francois MeImoun, Francois Salque, Pierre Fouchenneret vagy Prabhu Edouard. Jérémy Jouve a 2019-ben alapított, a Savoie-i “Guitare en Alpes” Nemzetközi Gitárfesztivál művészeti vezetője. Jelenleg két új album felvételével foglalkozik, az egyik Mathias Duplessy új kamarazenei szerzeményeivel, a másik pedig gitár-hegedű duókat fog tartalmazni, amiket Pierre Fouchenneret-el dolgoznak ki. Jérémy Jouve piros Savarez Alliance és kék Cantiga Premium húrokon játszik. Oktatóként is tevékenykedik, a Conservatoire a rayonnement regional de Paris-ban és a Pole Superieur Paris Boulogne-Billancourt-ban tanít klasszikus gitárt, illetve mesterkurzusokat tart világszerte.
Jérémy Jouve
Yamandu Costa (BR): Yamandu Costa, hét húros gitárvirtuóz Passo Fundo, Rio Grande do Sul-ban született, Brazíliában. Első gitáróráit az apjától, Algacit Costa-tól kapta hét éves korában, majd techináját Lúcio Yanel argentín virtóz segítségével fejlesztette. 15 éves koráig a dél-amerikai népzene volt a zeneiskolája, majd a komolyabb zeneszerzőkre kezdett felfigyelni, mint például Radamés Gnatalli, Baden Powell, Tom Jobim, Raphael Rabello stb. 17 évesen lépett fel előszőr São Paulo-ban és azóta Brazília egyik legtehetségesebb gitárosaként van elkönyvelve. Yamandu egy sajátos zeneszerzői stílust alakított ki magának, ötvözi a dél-amerikai népzenét, a chorot és a szambát. Gyakran megmutatja virtuozitását gyors futamú darabokban, de ugyanakkor érzékeny dallamokat is hallhatunk előadása közben. Eddig Yamandu 17 CD lemezt, illetve 2 DVD lemezt adott ki, ezeken szóló, duó, trió és kvártett formációkban hallható zenéje, illetve zenekarral is mint szólista. Zenéje nagy hatással volt számos fiatal gitárosra, és pályafutása alatt olyan elismert művészekkel lépett fel egy színpadon mint például Bob McFerrin, Melody Gardot, Richard Galliano, Stefano Bollani, Vicent Peirani, Daniel Mille, Sylvain Luc, Stochelo Rosenberg, Sebastien Giniaux, Alfredo Rodriguez, Antonio Zambujo, Pepe Romero és az évek során világszerte koncertezett.
Yamandu Costa
Augusztus 11. – Második nap
A Harmonia Cordis Nemzetközi Gitárfesztivál második napján Cassie Martint, a Venti Chiavi Giutar Triót, Beke István Ferenc és Székely Alpár kettősét, valamint a Pusztai Antalt és jazz zenekarát lehet majd hallgatni.
Cassie Martin (FR): Cassie Martin 5 évesen kezdett el gitározni, eleinte a d’Orléans Konzervatóriumban Josiane Rabemananjara irányítása alatt, majd 2015-ben bejutott Gérard Abiton osztályába, Párizsba. Részt vett számos workshopon és mesterkurzuson, többek között Jérémy Jouve, Gérard Verba és Judicaël Perroy tanárokkal és Sergio Assad zeneszerzővel. 2019-ben kezdte el tanulmányait a Párizsban Olivier Chassain osztályában. Kilenc éves korátol fogva számos nemzetközi verseny díjazottja, többet között a Párizsi Gitárfesztivál versenyének első díjat nyerte el 2018-ban ami által belekerült az Eurostrings Young Stars programba.
Cassie Martin
Venti Chiavi Guitar Trio (HU): A Venti Chiavi Gitártriót 2014-ben alakította meg a Pécsi Tudományegyetem Művészeti Karának három hallgatója: Ritter Zsófia, Kormos Balázs és Tóth Álmos. A trió célja bővíteni a klasszikus gitártrió-repertoárt, ezért az eredetileg gitártrióra írt művek mellett számos átiratot készítenek és játszanak. Különösen fontosnak tartják a magyar klasszikus zene népszerűsítését. A trió számos sikeres koncertet adott már különböző zenei fesztiválokon és koncertermekben Euróbában és az Egyesült Államokban. A Venti Chiavi első CD-lemeze 2018 novemberében jelent meg, „Venti Momenti” címmel.
Venti Chiavi Guitar Trio
Beke István Ferenc és Székely Alpár (RO): Beke István Ferenc a kolozsvári “Gheorghe Dima” Zeneakadémia gitár és kamarazene tanára, a marosvásárhelyi Harmonia Cordis Egyesület elnöke. Több díjat is nyert nemzeti és nemzetközi klasszikus gitárversenyeken, valamint számos hazai és külföldi mesterkurzuson vett részt, kamarahangversenyeket adott Romániában, Angliában, Chilében, Magyarországon, Németországban, Ausztriában és az Amerikai Egyesült Államokban. Beke István Ferenc a marosvásárhelyi, székelyudvarhelyi és sepsiszentgyörgyi Harmonia Cordis Nemzetközi Gitárfesztivál és a kolozsvári Novo Generatio Nemezetközi Gitárnapok szervezője. Doktori címet 2011-ben szerzett a kolozsvári Gheorghe Dima Zeneakadémián.
Beke István Ferenc
Pusztai Antal Band (HU/AT/RO): Pusztai Antal 1978-ban született Győrben, első gitáróráit édesapjától vette Pannonhalmán, mára napjaink egyik legtehetségesebb klasszikusés jazzgitárosának mondhatjuk. Tanulmányait Frankfurtban, majd Bécsben folytatta, immár Inge Scholl- Kremmel vezetése alatt. Hazájában Róth Ede, Folk Iván és Reményi Attila tanítványa volt, jelenleg Alvaro Pierri csoportjában tanul a Bécsi Zeneegyetemen. Pusztai Antal egyaránt népszerű személyisége a jazz-és a klasszikus gitár világának, koncertezett már a Európa-szerte, Dél-Kóreában és Kolumbiában is.
Pusztai Antal
Augusztus 12. – Harmadik Nap
Az esemény harmadik napján a hallgatóság Cristina Galietto, Francois-Xavier Dangremont, Csáki András és Anton Baranov játékát követheti.
Cristina Galietto (IT): Cristina Galietto Nápolyban született és édesapjával kezdett el gitározni tanulni hét éves korában. Tanulmányait a nápolyi Margherita di Savoia zenelíceumban, a brightoni Blatchington Mill iskolában, a nápolyi San Pietro a Majella konzervatóriumban és az avellinói Domenico Cimarosa konzervatóriumban folytatta, ahol számos tanárral dologozott. Az évek során számos országos és nemzetközi versenyen díjazták előadását, ezek közül fontosabb díjai a stuttgarti Rago Nemzetközi Gitárversenyen, a monheim am rheini Andrés Segovia Nemzetközi Gitárversenyen és a svédországi Uppsala Nemzetközi Gitárversenyen szerzett első díjai. Jelenleg Grázban folytatja tanulmányait Paolo Pegoraro és Lukasz Kuropaczewski tanárokkal. Legújabb lemeze, az Avant l’Aube, 2020-ban jelent meg, és benne tökéletesen tükrözi a klasszikus gitár meghitt szenvedélyességét. Cristina Galietto egy Alessandro Marseglia mestergitáron játszik.
Cristina Galietto
François-Xavier Dangremont (FR): François-Xavier Dangremont 10 évesen kezdett el gitározni a Le Mans Konzervatóriumban Brigitte Palisson osztályában. Tanulmányait Tania Chagnot segítségével fejlesztette, majd bejutott Judicael Perroy osztályába Lille városának Felsőfokú Konzervatóriumában. 2017-ben sikeresen lediplomázott muzikolóiga, előadóművészet és pedagógia szakon. Pályafutása alatt számos klasszikus gitárversenyen vett részt, és fontos díjakat szerzett Spanyolországban, Portugáliában, Ausztriában, Németországban, Franciaországban, illetve Romániában szervezett nemzetközi versenyeken.
François-Xavier Dangremont
Csáki András (HU): Csáki András Budapesten, 1981-ben született. 11 éves korától kezdett el gitározni. 2007-ben elediplomázott a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskolát, ahol Eötvös József gitárművésztől tanult. Tanulmányait a Southern kaliforniai egyetemen folytatta Scott Tennant mellett. Csáki András 1995 óta mostanáig számos mesterkurzuson vett részt Manuel Barrueco, Leo Brouwer, Abel Carlevaro, Costas Cotsiolis, David Russell tanítása alatt. Sok rangos versenyen nyert díjakat, többek között az 51. Tokiói Nemzetközi Gitárverseny első díját . 2009-ben elnyerte a 42. “Michele Pittaluga” gitárversenyt első díját, majd 2011-ben a Julian Arcas Spanyolországban megrendezett gitár versenyt. A szóló kariere mellett a kamarazenével is foglalkozott, egyaránt hallhatták Magyarorszagon es külfolön is játszani szimfonikus zenekarokkal. Tartott már mesterkurzust Kínában, Észtországban, Franciaországban, Nagy-Britanniában, Görögországban, Indiában, Romániában, Oroszorszégban, USA-ban és hazájában. Jelenleg a budapesti Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskola professzora.
Csáki András
Anton Baranov (RU): Anton Baranov 1984-ben született, és tízéves korában kezdett el gitározni. Zenei tanulmányait Oroszország legjelesebb zeneiskolájában fejezte be, a Szentpétervári Konzervatóriumban (Saint-Petersburg State Rimsky-Korsakov Conservatory). Anton Baranov orosz gitárművész, a 2013-ban megrendezett Guitar Foundation of America Competition és számos más, a világ különböző pontjain megszervezett verseny győztese, ma már a világ egyik legkimagaslóbb gitárosa. A zenéje tiszta varázslat (Cleveland Classical), gitárjával gyönyörű, színes,mélységeket bejáró hangfestményeket bír alkotni (The Guitar) – így jellemezték a zenei kritikusok számos előadását, amely fényes termekben zajlott (Carnegie Hall -New York, Palau de Musica - Valencia, Mariinsky Concert Hall – Szentpétevár, Centenario Hall - Beijing). Az első Naxos Classical-nek készült felvétele az év egyik legjobb CD-je lett, és elnyerte az American Records Guide Choise díjat. A Contrastes Records című lemeze, amely spanyol gitárzenét tartalmaz, 2014 augusztusában került piacra. A legújabb CD-jét, a White Nights Serenades-t az Amerikai Naxos Records alatt került kiadásra. Anton Baranov egy Max Cuker double top klasszikus gitáron játszik és tevékenységét az amerikai D’Addario húrgyártó cég támogatja.
Anton Baranov
Augusztus 13. – Negyedik nap
A negyedik nap koncertsorozatát Francisco Luís indítja, majd Seteve Cowan, Lovro Peretic, illetve az RVQ formáció áll majd színpadra.
Francicso Luís (PT): Francisco 1988-ban született Caldas da Rainha-ban, Portugáliában és 10 évesen kezdett el gitározni a helyi zeneiskolában Luís Roldão tanár osztályában. 5 év után tanulmányait már Portugália fővárosában folytatta, ahol Eurico Pereira volt a tanára, ezen kívül kamarazenét és barokk basso contiunót, illetve zeneszerzés technikákat is tanult. 2015-ben szólistaként lépett fel Joaquín Rodrigo híres Concierto de Aranjuez művében, illetve Portugália legfontosabb koncerttermeiben koncertezett. Tanulmányait a Maastrichti Konzervatóriumban folytatta Carlo Marchione osztályában és jelenleg a Den Haag Konzervatóriumban mesterizik Zoran Dukic-al. Francisco több mint 20 díjat szerzett országos és nemzetközi gitárversenyeken, közülük 12 első díjat. Ezekből megemlíthető az első díj a Harmonia Cordis Nemzetközi Gitárversenyen, első díj a Guimaraes Nemzetközi Gitárversenyen, első díj az Amarante Nemzetközi Gitárversenyen, második díj az Uppsalla Nemzetközi Gitárversenyen, illetve második díj az Aalborg Nemzetközi Gitárveresnyen. Francisco részt vett számos mersterkurzuson is, többek között olyan nemzetközileg elismert tanárokkal és művészekkel mint például Judicael Perroy, Zoran Dukic, Fabio Zanon, Roberto Aussel, Thomas Offerman, Aniellio Desiderio, Marcin Dylla, Roland Dyens, Michalis Kontaxakis, Dejan Ivanovich, David Martínez vagy Eduardo Inestal.
Francicso Luís
Steve Cowan (CA): Steve Cowan kanadai klasszikus gitáros szólistaként és kamarazene formációban koncertezett Kanadában, az Amerikai Egyesült Államokban és Európában. Debüt lemezének kiadása után 2016-ban őt tartották az ország egyik legtehetségesebb fiatal gitárosának. Az évek során fellépett szólistaként zenekarral Németországban, szóló hangversenyt tartott New Yorkban, illetve gyakran együttműködik a Montréal-i Forestare kamarazenekarral. Steve Cowan kamarazene formációkban is aktivál. 2022-ben Új-Zélandban fog turnézni Hannah Darroch fuvolaművésszel, illetve Kanadában fog turnézni Adam Cicchillitti gitárművésszel. A Cowan–Cicchillitti gitár duó már számos zeneművet mutatott be premierben, és már a második lemezükön dolgoznak, ami idén, 2021-ben lesz kiadva. Steve Cowan eddig 10 díjat nyert országos és nemzetközi gitárveresnyeken, amiből a legfontosabb a Tallin Nemzetközi Gitárversenyen szerzett első díja. Steve Cowan a Memorial University-n, a Manhattan School of Music-ban és a McHill University-ban végetze tanulmányait, ahol tanárai Sylvie Proulx, David Leisner és Jérôme Ducharme voltak. Jelenleg gitárt oktat a Schulich Zenelíceumban és a Montréal-i McGill Egyetemen.
Steve Cowan
Lovro Peretić (HR): Lovro Peretić 1995-ben született Zágrábban, ahol Xhevdet Sahatxhija irányítása alatt kezdett el gitározni. Tanulmányait a Zágrábi Konzervatóriumban végezte, és egy évet töltött cserediákként a Franciaországban, Lille-ben, ahol Judicaël Perroy volt a tanára. Számos országos és nemzetközi veresny díjazottja, elsődíjat nyert a velberti Andres Segovia, a weimári Anna Amalia gitárversenyeken, a Zágrábi Nemzetözi Gitárversenyen, az Enrico Mercatali gitár veresnyen Olaszországban és a Sarajevo Nemzetközi Gitárveresnyen. Legnagyobb eddigi sikere az Eurostrings verseny első díja, amit 2020-ban szerzett. Lovro büszkén képviselte országát számos külföldi fesztiválon, többek között Oroszországban, Németországba és Ausztriában, és helyi zenekarokkal lépett fel szólistaként Horvátországban. A szóló gitározáson kívül kamarazene formációkban is aktivál, gitár hegedű duóban koncertezik Katarina Kutnarral és az Evocación gitár trió tagja.
Lovro Peretić
Radu Vâlcu Quintet (RO): A Radu Vâlcu által alapított kvártett sikeresnek bizonyult ugyanis 2018 óta majdnem minden koncertjük teltháznak örült. Az együttes idén már egy ötödik taggal is bővült, ígyhát az új felállás így mutat: Radu Vâlcu – gitár, Mihai Balabaș – hegedű, Andrei Petrache – zongora, Răzvan Florescu – ütőhangszerek és Alexandru Badea – dobszett. Az RVQ debütáló albuma, a Daydream összegezi az együttes tapasztalatait és egy olyan zenei stílust hoz magával, ami már jól strukturált és tulajdonképpen érettnek nevezhető. Az egyöttes friss és eredeti kompozíciókkal indult neki debütáló turnéjukra 2020 Szeptemberében, zenei stílusukat a fusion jazz, a klasszikus zene, a világi zene illetve Egberto Gismonti zenéjéből merített inspiráció kiséri.
Radu Vâlcu Quintet
Augusztus 14. – Ötödik nap
A Harmonia Cordis utolsó előtti napján az alábbi művészeket hallhatja a közönség: Marcell Nickmann, Pavlovits Dávid, Nejc Kuhar és Alexandr Misko.
Marcell Nickmann (HU): Nickmann Marcell Budapesten született és 14 évesen kezdett el klasszikusgitározni Árok Sándornál. Hamar sikereket ért el regionális és országos versenyeken számos első díjjal, ami lehetőséget adott neki, hogy együtt játsszon az Osztrák-magyar Haydn Zenekarral matiné koncertsorozatukon. 2016-ban kezdte meg egyetemi tanulmányait Bozóki Andreával, majd 2018-tól kezdve Pavlovits Dáviddal a Szegedi Tudományegyetem Zeneművészeti Karán. 2019-ben harmadik helyezést nyert a Tallinn Nemzetközi Gitárversenyen és második helyezést a Harmonia Cordis Nemzetközi Gitárversenyen. Nickmann Marcell több kortárszenei projektben is közreműködött különböző formációkban. 2019 februárjában Claude Vivier ’Pour guitare’ című művét mutatta be Magyarországon, illetve Nagy Ákos ’Salita in discesa’ című számára dedikált műnek az ősbemutatójára is sor került duópartnerével Cserenyec Dóra gitárművésszel. 2020-ban szintén Cserenyec Dórával bemutatták Magyarországon Karlheinz Stockhausen ’Tierkreis’ ciklusának gitárduó változatát, majd Nickmann Marcell fókuszába a régizene került: Louis Couperin csemballó műveit, illetve Marco Dall’Aquilla lantműveit írta át gitárra. 2020 októberében első díjat szerzett a Szegedi Nemzetközi Gitárversenyen.
Marcell Nickmann
Pavlovits Dávid (HU): Pavlovits Dávid a fiatal generácio egyik legkreativabb személysége. 17 éves korában kezdett el gitározni. Már 3 évnyi gitározás után nemzetközi gitárversenyt nyert Lengyelországban. A lengyel napilapok "zseniális" személységként emlegetík. Részt vett a szegedi Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem gitár- és kompoziciós osztalyában, ahol Roth Ede gitártanarral folytatta tanulmányait. A Darmstadt Zeneművészeti Főiskolán lediplomázott gitárból majd a Mainz Gutenberg Egyetemen es a müncheni Musikhochschule-ban. Közismert zenészektől tanult: Tilman Hoppstocktól, Olaf Van Gonnissentől, Walter Schumachertől, Lajos Huszártól, Heinz-Wieland Kurztól, Grigorz Gruzmantól. Számos jelentős zenei versenyeneken vett részt. Többek között Zoryban ( Lengyelországban), a 13. Esztergomi Nemzetközi Gitárversenyen, a Budapesti Zenei Versenyen, a Krétai gitárversenyen és a Viareggio kompozíció versenyen. 1999-ben neki ítélték a zeneszerzőknek szánt tekintélyes Kodály Zoltán díjat. 1996-ban kezdett el gitárt, zeneelméletet es zenetörténetet tanítani. Jelenleg a Szegedi Zeneegyezemen tanára. 1994 óta szinte minden európai orszégban hallhatták. Rendszeresen meghívást kap híres nemzetközi zenei versenyekre zsűritagként és mesterkuzusokra.
Pavlovits Dávid
Nejc Kuhar (SI/AT): Nejc Kuhar Bécsben végezte el mesteri tanulmányait, klasszikus gitár előadást tanult Alvaro Pierri tanárral, zeneszerzést Reiner Bishof és Christian Minkowitsch tanárokkal. 2018-ban elkezdi doktori tanulmányait Steve Goss zeneszerző irányítása alatt. Előadóművészként és zeneszerzőként egyaránt számos díjat nyert Németországban, Kínában, Olaszországban, Törökországban és az Amerikai Egyesült Államokban. Munkáját ösztöndíjakkal támogatja a Szlovén Kultúrminisztérium valamint a Gallus Alapítvány. Szerzeményeit saját és más gitárművészek előadásában hallhatta a világ, és fontos kiadókkal együttműködve jelentek meg kottái. Ezek közül megemlítjük a híres Les Production d’Oz/Doberman-yppan (Kanada), Trekel (Németország) és Berben (Olaszország) kiadókat. Ezekből a darabokból több is megjelent “String Modulations” Című debüt lemezén. Nejc szolóban és hegedű-gitár formációban koncertezik szerte a világban, konferenciákat és mesterkurzusokat tart, valamint meghívott zsűritag különböző országban megszervezett versenyeken. Jelenleg az eisenstadt-i Joseph Haydn Konzervatóriumban és a Bécsi Zeneakadémián tanít klasszikus gitárt.
Nejc Kuhar
Alexandr Misko (RU): Alexandr Misko egy új fajta modern fingerstyle akusztikus gitáros. A 22 éves orosz gitárművész világszeret koncertezik, televíziós műsorokban lép fel saját országában és külföldön is. A fingerstyle zenei műfaj legfontosabb előadóitól meríti ihletét és sosem hagyja figyelmen kívül az alap zenét. Alexandr egy szenvedélyes és energikus előadóművész, aki eddig négy szólóalbumot adott ki. 2015-ben megjelent „Guitar & Pen Tapping Song” videója gyorsan több mint egymillió megtekintést ért el, ezért hívták meg őt, hogy jelenjen meg az amerikai Jimmy Kimmel Live! műsorba. 2017 januárjában Alexandr Misko Michael Jackson „Billie Jean” című dalának feldolgozása több mint 30 millió megtekintést kapott Facebookon, ami az első nagy lépés volt a világgitárszíntérre való belépéshez, és lehetővé tette számára, hogy ugyanazon a színpadon lépjen fel a németországi Guitar Summit bemutatóján olyan kiváló zenészekkel mint Jon Gomm, Guthrie Govan, Tobias Rauscher és Maneli Jamal. 2017 decemberében Misko kiadta második albumát, "Beyond The Box" címmel és a felvétel legelső száma, George Michael "Careless Whisper" című dalának feldolgozása egy hónapon belül több mint 80 millió megtekintés halmozódott fel Facebookon és YouTube-on. Alexandr előfizetőinek száma a YouTube-csatornáján egyre növekszik, és ma már több mint 600 000 követője van. Mindez lehetővé tette azt, hogy Alex az egész világon bemutathassa tehetségét. 2019 novemberében kiadta a "Roundtrip" című albumát, és 2020. január 21-én megosztotta a színpadot egy kiemelkedő orosz hárfaművésszel, Alexander Boldachevvel a New York-i Carnegie Hallban. Alexandr zenei története csodálatos és egyszerre egyszerű. 12 évesen kezdett el klasszikus gitáron játszani egy magántanárnál, akihez három évig járt szülővárosában, Krasznodarban. Miután megismerkedett az interneten a „Fingerstyle” gitárzene stílusával, önállóan kezdte el megtanulni. 2016 óta 4 albumot adott ki, és a világ minden táján koncertezett, tanított, zenét vett fel, és 2018 októberében megkapta az „Év gitárosa” címet a brit „MusicRadar” magazin szerint.
Alexandr Misko
Augusztus 15. – Hatodik nap
A Harmonia Cordis Nemzetközi Gitárfesztivál záróeseményén Girán Péter, Cenk Erdogan, Antoine Boyer és Samuelito lépnek majd a közönség elé.
Girán Péter (HU): Girán Péter 1994-ben született Magyarországon. 8 évesen kezdett el gitározni. Számos hazai és nemzetközi gitárverseny dobogósa, győztese. Legutóbbi eredményei például a Budapesten, Szegeden és Belgrádban megrendezett nemzetközi versenyek első, illetve a Goriziában megrendezett verseny harmadik és közönségdíja. 2018-ban részt vett a „EuroStrings” program első évében, ahol a Szegedi Nemzetközi Gitárfesztivál kinevezett művészeként lépett fel és tartott kurzust számos országban, mint például Szerbia, Montenegró, Bosznia, Bulgária, Ausztria, Németország és Anglia. Olyan neves gitárművészektől vett kurzusokat, mint Marcin Dylla, Vladimir Gorbach, Martha Masters, Florian Larousse, Dale Kavanagh és Manuel Barrueco. 2017-ben a Szegedi Tudományegyetem Zeneművészeti karának hallgatójaként diplomázott, tanárai Pavlovits Dávid és Csáki András. A klasszikus zene mellett flamencot is játszik, melyben nagy szerepet kapnak saját kompozíciói is.
Girán Péter
Cenk Erdoğan (TK): Isztambulban született 1979-ben. 1997-ben négyéves ösztöndíjat nyert az istanbuli Bilgi Zeneművészeti Egyetem Zeneszerzői Tanszékén, ahol 2001-ben első osztályú kitüntetéssel diplomázott. 2004 októberében David “FUZE” Fiuczynski meghívására előadást tartott a Berklee College of Music-on, a fretless gitárról és a török zenei módokról. 2008-ban adta ki első az albumát, az„İLE”-t, amelyet Sinan Sakızlı készített a Baykuş Music keretén belül. Ugyanebben az évben az „Aria” filmzene társulattal együtt komponálta és rendezte az „Issız Adam” című film zenéjét, amelyet Çağan Irmak írta és rendezte, és elnyerte Az év filmzene díját 2009-ben. 2011-ig több nemzetközi jazz fesztiválon is fellépett, többek között olyan zenészekkel játszott együtt mint például Dave Weckl, Kai Eckhardt, Eric Levy, Trilok Gurtu és Doninique di Piazza. 2011-ben aki második albumát, a “Kavis”-t veszi fel San Franciscóban, a legendás basszusgitáros, Kai Eckhardth és Jason Lewis mellett, és ezt az albumot Ron Scudder producer szponzorálta és a Berkeley Jazz School Records adta ki. 2014-ben elkészítette az első oktatási weboldalt a fretless gitározáshoz a www.fretlessguitarlessons.com címen, és elkezdte tanítani a török gitározás módját és saját gitárjátékának technikáit. 2014-ben és 2018-ban újabb saját lemezeket adott ki a “Kara Kutu”-t és a “Fermata”-t. 2018-ban és 2019-ben az International Guitar Night projekt alatt turnézott Antoine Boyer, Samuelito és Luca Strigacnoli gitárművészekkel Európában, az Amerikai Egyesült Államokban és Kanadában. Jelenleg Cenk producerként, zeneszerzőként és előadóművészként tevékenykedik, filmzenét ír és szólóban, illetve a Cenk Erdoğan Trióban koncertezik.
Cenk Erdoğan
Antoine Boyer (FR): Antoine Boyer a leghitelesebb cigány dzsessz zene forrásokból inspirálódott, olyan mesterek tanítványa volt, mint Mandino Reinhardt és Francis-Alfred Moerman, akikkel 2009-ben felvette első CD-DVD-jét, amelyet francia és amerikai kritikusok egyaránt elismertek. (Jazzman, Vintage Guitars). Antoine emellett Francis-Alfred Moerman műveit adománykoncerteken adta elő 2010-ben az Angers Gipsy Swing fesztiválon, valamint a Samois-i Django Reinhardt fesztiválon 2011-ben. Második lemeze számos díjat nyert, többek között a Trad Mag “Bravo” díját is. 2011-ben, a Fukushimában bekövetkezett nukleáris balesetet követően Antoine Boyer koncertet szervezett Brüsszelben, hogy pénzt gyűjtsön az Act for Japan számára. Harmadik lemeze megjelenését követően ismét elismeréseket és díjakat szerzett olyan magazinoktól mint például a Jazzman vagy az Acoustic Guitarist Magazine. Antoine Boyer fellépett Európa és az Egyesült Államok nagy cigány jazz fesztiválainak többségén, és olyan neves zenészekkel osztotta meg a színpadot, mint Philip Catherine, Angelo Debarre, Stochelo Rosenberg, Christian Escoudé, Raphael Faÿs, Tim Kliphuis, Jon Larsen , Adrien Moignard, Robin Nolan vagy Paulus Schäfer. Antoine klasszikus gitárt is tanult Párizsban Gérard Abitonnál és a klasszikus zene terén is díjakat szerzett, többet között a 2015-ös Montigny klasszikus gitárversenyen szerzett első díjat. Antoine Boyer és Samuelito, 2017-ben elnyerték a Drezdában megrendezett "4. European Guitar Award" első díját, felvették első közös albumukat, a "Coincidence"-t, és azóta az egész világon turnéznak. 2019 januárjában Antoine és Samuelito csatlakozott az International Guitar Night társulathoz, és két hónapon keresztül turnéztak az Egyesült Államokban és Kanadában. Antoine jelenleg a TANGRAM című zenekart indította el Yeore Kim koreai szájharmonikással együtt és több elismert zenésszel együtt koncerteznek, illetve felvételeket készítenek.
Antoine Boyer
Samuelito (FR): Samuel Rouesnel „Samuelito” 1993-ban született és hétéves korában kezdte tanulmányait a klasszikus gitár terén a Conservatoire de Caen konzervatóriumban, Normandiában. A gitárjáték és az éneklés által fedezte fel a flamencót, amely a világzene mellett kifejezetten lenyűgözte. Mind a világzene, mind a flamenco útját járva számos elismert előadóval találkozott (Paco de Lucía, Tomatito, Vicente Amigo, Ramón Sanchez, Roland Dyens, Gérard Abiton, Arnaud Dumond, Ibrahim Maalouf és sok más), és ezáltal ő maga is egy sokszínű előadóművésszé vált. Első alkalommal pontosan a tizenatéves születésnapján lépett színpadra a Caen Színházban, amely koncertet a France Télévisions közvetítette. Ezzel vette kezdetét mára már nemzetközivé vált karrierjének felépülése. Ez a tehetséges fiatalember nagyon sajátságos zenét játszik, sőt, komponál is a leginkább a szívéhez nőtt flamenco stílusában. Tehetségére sokan felfigyeltek és számos projektben vett részt, filmzene, mesterkurzusok és különböző előadások terén.
Samuelito
A szervezők minden érdeklődőt nagy szeretettel várnak az eseményekre, melyekre a belépés természetesen ebben az évben is ingyenes.